Gençlere ve Geleceğe Işık

Rumeli Balkan ve Trabzon kökenli bir ailenin ilk çocuğu olarak 5 Mart 1981 tarihinde İstanbul’da doğdu. İlk-orta ve Lise öğrenimini Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi’nde tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Aydın Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı(Yerel Yönetimler)

Üniversite eğitiminden sonra altyapılarını ortaokul yıllarında atmaya başladığı yabancı dillerini geliştirmek ve daha da ilerletmek için üç yıl yurtdışında kaldı. (Bir yıl İtalya Roma bir yıl İspanya Madrid, bir yılda Hırvatistan Zagreb). İleri seviyede İngilizce, İtalyanca, İspanyolca,Boşnakça konuşmaktadır.

Yurtdışından döndükten sonra askerlik vazifesini Jandarma olarak Yozgat’ta tamamlayan Faik Tunay uluslararası bir şirkette satış yöneticisi olarak profesyonel iş hayatına devam etti.İki sene sonra kendi isteği ile ayrılıp inşaat ve tarım sektörlerinde faaliyet gösteren aile şirketlerinde çalışmaya başladı.

1999 yılında Anavatan Partisi Beşiktaş İlçe Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyeliği ile başlayan siyasi hayatında, İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanlığı, Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığı ve İstanbul İl Ana Kademe Yöneticiliği görevlerinde bulundu. Bu süreçte (2002-2004) yılları arasında Dünya Genç Demokratlar Birliği Başkan Yardımcılığı görevinde de bulunan Faik Tunay yurtdışında ki birçok panel ve konferansa ana konuşmacı olarak katıldı.2002 yılında ilk kez düzenlenen Avrupa Gençlik Konvansiyonu’nda Anavatan Partisi Gençlik Kolları Başkanı olarak hem partisini hem de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni temsil etti.

2009 yılında yerel seçimlerde İstanbul’un en genç meclis üyelerinden biri olarak Şişli Belediyesi Meclis üyeliği görevine seçildi. Haziran 2011 genel seçimlerinde CHP İstanbul Milletvekili olarak seçildi.24. dönem(2011-2015) İstanbul Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi olarak TBMM’de görev yaptı.

Rumeli ve Balkan Türkleri Yönetim kurulusu üyesi olan Tunay ,aynı zamanda Trabzonspor kongre üyesidir.